U SKLOPU PREVENCIJE VRŠNJAČKOG NASILJA GRADA PULE U COWORKING CENTRU GOSTUJE VIŠESTRUKO NAGRAĐIVANA PREDSTAVA TEATRA FORT FORNO IZ BALA

Foto: Teatar Fort Forno

Predstava „Gidionov čvor“ u režiji Roberta Raponje za oko 500 učenika osmih razreda pulskih osnovnih škola i razgovori o važnim i bolnim, često i tabu temama obrazovnog sustava i suvremenog društva

Pet izvedbi višestruko nagrađivane predstave „Gidionov čvor“ američke spisateljice Johnne Adams u režiji Roberta Raponje iz produkcije  Teatra Fort Forno iz Bala bit će uprizoreno za oko 500 učenika osmih razreda pulskih osnovnih škola od 27. do 29. studenog u Puli. U drami, koja otvara iznimno važne i bolne teme te govori i o problemima s kojima se suočavaju djeca, njihovi roditelji i nastavnici, glume Katica Šubarić i Matea Bublić, a kazališno gostovanje je organizirano u suradnji s Gradom Pulom. Dio je projekta prevencije vršnjačkog nasilja, što je jedna od prioritetnih aktivnosti Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pule, a događa se i u sklopu programskih edukativnih akcija koje promiče Pulu kao Grad prijatelj djece. Predstava igra u prostoru pulskog Coworking centra, a na programu je u srijedu 27. studenog u 9 i 10.30 sati, četvrtak 28. studenog u 9 i 11 sati i petak 29. studenog u 9 sati, a istoga dana u 11.30 sati planirana je izvedba za učenike pulske Gimnazije. Nakon svake izvedbe uslijedit će razgovor, odnosno edukativni dijalog o temama koje promišlja predstava s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja.

Radnja predstave „Gidionov čvor“, smještena je u školu, a počinje kada majka nedavno preminulog učenika dolazi na sastanak s učiteljicom svog sina. Ovo je u početku trebao biti sastanak učitelja i roditelja s predstavnicima učenika i škole, pa se učiteljica čudi što ju je majka uopće došla vidjeti. Razgovor koji je uslijedio bavi se odnosom između ožalošćene majke Corryn (Korina) i emocionalno preplavljene učiteljice Heather (Ružice)….

„Gidionov čvor” promišlja važna, goruća, ali i bolna pitanja vezana uz obrazovni sustav i suvremeno društvo. Predstava, između ostalog promišlja teme kao što su utjecaj nastavnika, sloboda izražavanja, pitanja uloge i odgovornosti roditelja i učitelja u sve kaotičnijem svijetu današnjice. U fokusu kazališnog čina su i problemi mentalnog zdravlja mladih. Na sceni se u vrhunskoj glumačkoj igri vođenoj vještom redateljskom rukom, otvaraju i pitanja vršnjačkog nasilja i zlostavljanja među mladima, koji su često i tabu teme, ali i pitanja univerzalnosti bola i kreativne slobode.

Jedna od osnovnih ideja Teatra Fort Forno je čvrsto uvjerenje da se i kazalište treba baviti gorućim i važnim problemima našeg društva, a aktualni problemi školskog sustava, prava i dužnosti nastavnika, roditelja i učenika među najžurnijim su pitanjima suvremenog društva. „Gidionov čvor“ Teatra Fort Forno je u pravom smislu riječi društveno odgovoran kazališni čin.

„Gidionov čvor“ Johnne Adamas objavljen je u časopisu American Theatre Magazine i premijerno prikazan na Festivalu suvremenog američkog kazališta u Shepherdstownu 2012. godine. Johnne Adams je za „Gidionov čvor“ 2013. osvojila nagradu Steinberg/American Theatre Critics Association New Play Award, a njena je drama postavljena više od četrdeset puta diljem SAD-a.

 „Gidionov čvor“ Teatra Fort Forno u režiji Roberta Raponje premijerno je izveden u travnju 2022. na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Od premijere je odigrano gotovo pedeset izvedbi – za učenike viših razreda osnovnih škola, srednjih škola, studente te brojnu publiku u Osijeku, Puli i Požegi, a predstava je gostovala i na kazališnim festivalima u Hrvatskoj i inozemstvu: na 25. Susretu profesionalnih kazališta za djecu i mlade u Čakovcu Hrvatskog centra Assitej (nacionalni festival), TKT Festu u Tuzli, na Međunarodnom festivalu NETA (New European Theatre Action), Vratsa, u Bugarskoj, na Devetoj nacionalno znanstveno-stručnoj konferenciji „Kulturom protiv nasilja“ u Beogradu. Predstava je izvedena i u sklopu Ciklusa predstava i razgovora o tabu temama za djecu i mlade „Bolje da o tome ne razgovaramo“ održanom u organizaciji Teatra Poco Locco u Zagrebu u rujnu 2022. Nakon predstave održan je „Razgovor na tabu temu: odgovornost obrazovnog sustava za mentalno zdravlje djece“. Predstava „Gidionov čvor“ Roberta Raponje osvojila je brojne nagrade: dvije nagrade na 25. Susretu profesionalnih kazališta za djecu i mlade u Čakovcu Hrvatskog centra Assitej – za najbolju predstavu po ocjeni dječjeg žirija, a Katici Šubarić dodijeljena je Nagrada za najbolje glumačko ostvarenje za žensku ulogu za ulogu majke Korine. Katica Šubarić za tu je ulogu ostvarila i Nagradu Hrvatskog glumišta za najbolju glumicu u predstavama za djecu i mlade 2022. godine. „Gidionov čvor“ Teatra Fort Forno osvojio je dvije nagrade i na Međunarodnom festivalu NETA (New European Theatre Action) u Vratsi u Bugarskoj: Katici Šubarić i Matei Bublić nagrada je dodijeljena za „psihološki duboko nijansirane uloge i briljantnu partnersku predstavu“, a posebna nagrada Teatru Fort Forno za aktualnu interpretaciju nasilja u školama i odgovornost roditelja i nastavnika u izgradnji i obrazovanju mladih.

(PS)

Odgovori

Pin It on Pinterest