Kaiserball Pula 2026.: Duh Austro-Ugarske oživio na Brijunima i u Puli 26.i 27.travnja

Foto: Udruga Kaiserball

Peta jubilarna manifestacija Kaiserball Pula započela je proteklog vikenda, vraćajući sjaj i eleganciju carskih vremena u srce Istre. Kroz bogat sportski, kulturni i edukativni program, posjetitelji su 26. i 27. travnja imali priliku zakoračiti u prošlost na dvije autentične lokacije – u Nacionalnom parku Brijuni i Domu hrvatskih branitelja u Puli.

Prvi dan (26. travnja): Sportska tradicija na Brijunima

Prvi dan manifestacije bio je u znaku povijesnog sporta na brijunskom otočju. Glavno događanje bio je Hickory golf turnir, jedinstveno natjecanje u kojem su se koristile tradicionalne drvene palice s kraja 19. stoljeća.

Hickory golf: Sudionici su demonstrirali vještinu golfa u izvornom obliku, oživljavajući atmosferu vremena kada su Brijuni postajali prestižno europsko odmaralište.

Kulturna šetnja: Posjetitelji su uz promotivnu cijenu ulaznica mogli uživati u vožnji brodom, praćenju turnira te posjetu Muzeju kočija, čime je zaokružena slika nekadašnjeg brijunskog luksuza.

Drugi dan (27. travnja): Znanost, umjetnost i gastronomija u Domu hrvatskih branitelja

Program se nastavio u ponedjeljak u Puli, gdje je nekadašnji Marine Casino u Crvenoj dvorani ugostio seriju stručnih predavanja i degustacija posvećenih austrougarskom nasljeđu.

Jutro je započelo  predavanjem Nine Topić, Predsjednice Aerokluba Viktor Klobučar o razvoju hidroavijacije na Jadranu u vrijeme Austro Ugarske monarhije, te o Viktoru Klobučaru  osnivaču i prvom zapovjedniku hidrobaza u Puli i na jadranskoj obali.

U nastavku je poseban interes izazvala  prezentacija „Slatki život austrougarske Pule“  dr.sc. Alide Perkov uz degustaciju autentičnog kolača „ Rigojanči“ koje je predstavila   Dragica Lukin, predsjednica Hrvatskog saveza slastičara.

Dr. sc. Alka Starac iz AMI  predstavila je uloga Antuna Gnirsa  u istraživanju antičkih lokaliteta Pule i Istre. Izabela Vitasović, vlasnica vinarije Teraboto  – prezentirala je zainteresiranim brojnom auditoriju Povijesne činjenice kao inspiraciju za storytelling i degustaciju limitirane edicije Teraboto Malvazije Istarske i Teraboto Terana. Predavanja su se nastavila izlaganjem Ive Tominović Matas Green Hypnotic, Pula , o Austrougarskim parkovima u Puli. Uslijedila je video projekcija simfonijske poeme Monarhija djelo autora Emira Kulenovića, Antuna  Zanettia, Aleksandra Valenčića i Slavice Lončarić Đugum.

Popodnevni sati bili su rezervirani za predavanje Slobodana Buršića o 170. obljetnice Arsenala i 160 obljetnice viške bitke te uloge austrougarske mornarice, čime je naglašen značaj Pule kao ključne ratne luke Monarhije .

 Dr.sc. Nataša Urošević  iz Sveučilišta Jurja Dobrile  predstavila je  Austrougarske utvrde na Puljštini. Damir Šegon predstavnik  Astronomsko društva Istra  govorio je o 155. obljetnici   izgradnje Zvjezdarnice Pula. Iz Povijesnog i Pomorskog muzeja Istre sudjelovale su  Katarina Marić predavanjem o  Alexandru Kircheru i austrougarskoj mornarici u  Puli, te Sunčica Mustač  o Restauracija zidnih slika u Istri pod vodstvom  Austrougarske Centralne komisije .  

Ambijent je bio posebno obogaćen izložbama , od kojih se ističe   Filatelističko društvo Arena Pula s razglednicama iz  razdoblja Austrougarske Pule. Gradska Knjižnica i Čitaonica Pula  priredila je izložbu „Ancora un litro de quel bon“ – o gostionicama i restoranima u Austrougarskoj Puli . Nadalje, sudjelovali  su Aeroklub Viktor Klobučar i UHBDR – sekcija Zrako-Pula – sa tematskim fotografijama.  Krojač Stari grad s prikazao je replika kostima iz razdoblja Austro-Ugarske monarhije. UDRUGA BATANA sudjelovala je izložbom fotografija Austrougarskim bravama, kvakama i vizirima iz našeg područja.    

 Ovogodišnji program  dodatno je obogaćen i humanitarnom akcijom “Mali znak-veliko srce”, za korisnike Centra za rehabilitaciju Gregovica.

Za više informacija o preostalom programu i ulaznicama za završni bal, posjetite službene stranice Kaiserball Pula ili kontaktirajte organizatore putem e-maila na info@kaiserball-pula.com.

(PS)

Odgovori

Pin It on Pinterest