U Medulinu održan prvi dan konferencije „GREENFIELD INVESTICIJE: Kako snovi postaju stvarnost“
U petak, 24. ožujka 2017. godine u medulinskom hotelu Park Plaza Belvedere održan je prvi dan dvodnevne konferencije „GREENFIELD INVESTICIJE: Kako snovi postaju stvarnost“ koji je okupio preko stotinu predstavnika najviše državne i lokalne razine, gospodarstvenika i akademske zajednice.
Nakon pozdravnih govora glavnog urednika Lidera, g. Miodraga Šajatovića, te profesora Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, g. Darka Tipurića, prisutnima se obratio domaćin konferencije, načelnik Općine Medulin, g. Goran Buić, izrazivši zadovoljstvo velikim brojem sudionika te naglasivši važnost suradnje državne i lokalne razine i realnog sektora na području greenfield investicija. Prisutnima su se riječima dobrodošlice obratili i g. Ivan Matanović iz zagrebačkog ureda Konrad Adenauer Stifung, zaklade Savezne Republike Njemačke, zatim župan Istarske županije, g. Valter Flego, Ministar graditeljstva i prostornog uređenja, g. Lovro Kuščević, Ministar rada i mirovinskog sustava, g. Tomislav Ćorić, te izaslanik predsjednice Republike Hrvatske i savjetnik za gospodarstvo, g. Marko Jurčić.
Slijedila je prezentacija izaslanika predsjednice Republike Hrvatske i savjetnika za gospodarstvo, g. Marka Jurčića, koji se osvrnuo na strateške izazove za greenfield ulaganja u Hrvatskoj. Ističe kako bi Hrvatska trebala ciljano privlačiti ulagače ali i, vodeći se primjerom naših konkurenata koji su uvelike ispred nas, jasno definirati koje su naše nacionalne potrebe, želje i mogućnosti. Smatra kako je definiranje prioriteta ulaganja i jasno definiranje naših kapaciteta i resursa kojima raspolažemo prvi korak ka stvaranju pozitivne investicijske klime u Hrvatskoj.
Odgovore na pitanja kako kreirati model za stvaranje plodnog tla i unaprjeđenje institucionalnog okvira za ulaganja u Republici Hrvatskoj tražili su sudionici prve panel diskusije, Ministar rada i mirovinskog sustava, g. Tomislav Ćorić, Ministar graditeljstva i prostornog uređenja, g. Lovro Kuščević, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, g. Luka Burilović, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, g. Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i inovacija, g. Boris Draženović i profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, g. Ljubo Jurčević, te moderatori, glavni urednik Lidera, g. Miodrag Šajatović te profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, g. Darko Tipurić. Istaknuli su probleme usporene administracije, relativno sporog procesa izdavanja građevinskih dozvola, nedostatka radne snage te neusklađenost našeg sustava obrazovanja sa stvarnim potrebama tržišta rada.
Nakon prezentacije g. Mladena Vedriša sa Pravnog fakulteta iz Zagreba na temu makroekonomskog okvira za poticanje ulaganja u Republiku Hrvatsku, slijedilo je predstavljanje primjera uspješnih greenfield ulaganja g. Hrvoja Kolarića (Belupo) i g. Marka Pipunića (Žito), te prezentacija gđe. Vedrane Jelušić Kašić iz Europske banke za obnovu i razvoj, na temu potencijala i prednosti Hrvatske kao ulagačke lokacije.
Službeni dio programa završio je drugom panel diskusijom na kojoj su o realizaciji greenfield ulaganja i primjerima dobre prakse, uz prethodno spomenute moderatore, sudjelovali gđa. Gorana Deranja, predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca, g. Marko Pipunić, vlasnik tvrtke Žito, g. Marin Pucar, predsjednik Uprave Podravke, g. Davor Štern, predsjednik Uprave Trade Consultinga, te g. Ivo Usmiani, predsjednik Uprave JADRAN-GALENSKI LABORATORIJA. Složili su se kako je ulaganje u kadrove, znanje i obrazovanje temelj za privlačenje kapitalnih ulaganja, te su istakli multiplikativne učinke greenfield projekata na cjelokupno hrvatsko gospodarstvo, bilo da je riječ o proizvodnoj djelatnosti ili o trgovini.
Drugog dana konferencije, u subotu, 24. ožujka 2017. godine, sudionici će imati priliku čuti osvrt načelnika Općine Medulin, g. Gorana Buića o ulozi jedinica lokalne samouprave u privlačenju i realizaciji greenfield projekata, te sudjelovati na dvije panel diskusije o poticanju greenfield ulaganja u hrvatski turizam te o mogućnostima pojednostavljenja i ubrzavanja investicijskog ciklusa.
Susret je ovo koji bi kroz Medulinske preporuke– niz sveobuhvatnih mjera, trebao dati odgovore na pitanja kako stvoriti plodno tlo i pozitivnu investicijsku klimu u Republici Hrvatskoj, te predložiti potencijalna rješenja na detektirane probleme.