Miletić: IDS neće podržati prijedlog državnog proračuna za 2019.
ZAGREB – „IDS neće podržati prijedlog državnog proračuna za 2019.“ poručio je jučer u svom govoru u Saboru predsjednik IDS-a Boris Miletić.
Tom je prigodom istaknuo da je iza Hrvatske teška godina u kojoj je naša zemlja nazadovala na mnogim važnim ljestvicama, posebice po pitanju demokratičnosti, slobode i ljudskih prava, po lakoći poslovanja, kako stoji u izvješću Svjetske banke Doing Business te po konkurentnosti našeg gospodarstva u odnosu na ostale zemlje Srednje i Istočne Europe.
– Zbog svega toga, čitajući ovaj prijedlog proračuna, očekivao sam nešto, bilo što, što bi ukazivalo na promjenu smjera. Od toga, međutim, ništa! Ovaj proračun gotovo je identičan lanjskom, a trebao bi, navodno, donijeti velike promjene“, kazao je predsjednik IDS-a poručivši kako je svima jasno da od tih promjena, na žalost, neće biti ništa.
– Postali smo zarobljenici zastarjelog i neučinkovitog modela upravljanja kojeg se, očito, nitko ne želi riješiti. Jedna od karakteristika tog lošeg modela, kojeg vi i dalje gurate ovim proračunom, je centralizacija. Čak se i takozvana porezna reforma u suštini temelji na oduzimanju sredstava županijama, gradovima i općinama.
Miletić je istaknuo da je poražavajuće gledati kako svih ovih godina zemlje u okruženju, posebice tranzicijske zemlje Srednje i Istočne Europe, napreduju brže od nas. „Jedan od razloga je što se naša proračunska filozofija svodi na rezanje ili povećavanje pojedinih stavki za 2-3 %, čime ne postižemo baš ništa, umjesto da drastično smanjimo poreznu presiju i olakšamo investiranje i otvaranje novih radnih mjesta.“
Također, vjeruje da je svim građanima, pa i saborskim zastupnicima, a posebice Europskoj komisiji dosadilo iz godine u godinu slušati kako su ponovno izostali pravi reformski potezi. „U prvoj godini svog mandata, vladajuću su rekli da za veće reforme nije bilo vremena, u drugoj da će ih biti u trećoj, a sada da imaju vezane ruke zbog isplate i obračuna naplate jamstava kredita za Uljanik Grupu.“
Miletić ja naglasio da se minus koji će se registrirati u proračunu zbog situacije u Uljaniku mogao itekako izbjeći, preciznije, država ga je mogla izbjeći. „Iako je silno važno da se cijela situacija u Uljaniku do kraja raščisti, ostaje gola činjenica da država kao najveći pojedinačni vlasnik Uljanika nije na vrijeme poduzela potrebne korake, pa i smijenila Upravu ako nije bila zadovoljna rezultatima. Dakle, minus od 3.6 milijardi kuna trebao bi se voditi pod stavkom „nerad i nečinjenje države“, jer nikako ne mogu prihvatiti da je Uljanik, poduzeće koje je 162 godine hranilo pola Pule i okolicu, navodno razlog zbog kojeg cijela Hrvatska stagnira. To je besramna manipulacija kojom se Istru pokušava prikazati krivcem za probleme hrvatskog gospodarstva.“
– Podsjećam vas da govorite o jednoj od najrazvijenijih hrvatskih regija koja godišnje državi daje milijardu kuna više nego što joj se vrati! Molim vas da budete pošteni i da Istru više ne koristite kao alibi za vlastite pogreške, napomenuo je predsjednik IDS-a.
No, da ne bude sve tako crno, predsjednik IDS-a smatrao je korektnim pohvaliti određene poteze koji idu u pravom smjeru. „Pohvalno je smanjenje ukupnih rashoda opće države s 133,3 milijarde kuna na 131,7 milijardi kuna, odnosno za 1,6 milijardi kuna, kao što je pohvalno i rasterećenje građana za 2,8 milijardi te smanjenje stope PDV-a na određene usluge ili proizvode. No, i ovdje nedostaje hrabrosti, pa i vizija da se odvažnijim potezima stvore temelji za veći proračun.“
Dodao je da IDS, kao odgovorna stranka ima dužnost ukazati na propuste ovog proračuna te će predložiti čak 34 amandmana, ukupne vrijednosti 805,3 milijuna kuna. „Naši amandmani usmjereni su na unapređenje zdravstva, školstva, zaštite okoliša i izgradnju infrastrukture kroz niz projekata koje predlažemo, posebice za našu regiju, kazao je Miletić jasno poručivši da bi vladajući trebali pokazati više razumijevanja za građane Istre nego prethodnih godina kada su ti amandmani redom odbijani bez kvalitetnog obrazloženja.
Predsjednik IDS-a zaključio je svoje obraćanje kazavši koliko je „žalosno što na ovakav način građani Istre moraju tražiti mrvice od države za projekte koje bismo sami bez problema mogli realizirati kada bi naša zemlja bila decentralizirana te bi više novca ostajalo u onim regijama u kojima su ti prihodi i ostvareni.“