Dalibor Paus: Možemo se usuglasiti da Istra zadrži sva tri vodno uslužna područja
PULA – Predsjednik IDS-a Dalibor Paus i potpredsjednik Valter Glavičić danas su na konferenciji za medije u Puli uputili poziv svim istarskim gradonačelnicima i načelnicima da se, bez obzira na političku pripadnost, donese zajednički stav o broju vodno uslužnih područja u Istri.
– U Istri danas djeluju tri vodno uslužna područja: Istarski vodovod Buzet, Vodovod Pula i Vodovod Labin, kazao je Dalibor Paus naglasivši da „ukoliko su tri uslužna područja ono što bi prihvatili svi istarski gradovi i općine, onda će to podržati gradovi i općine u kojima upravljaju gradonačelnici i načelnici IDS-a.“
Predsjednik IDS-a naglasio je da to zajednički stav svih IDS-ovih gradonačelnika i načelnika. Objasnio je zašto je u proteklom mandatu bila na stolu opcija o objedinjavanju svih vodno uslužnih područja u Istri te zbog čega je taj stav revidiran.
– Zakon o vodnim uslugama donesen je prije dvije godine i njime je bilo predviđeno da će se uredba o uslužnim područjima donijeti tri mjeseca nakon stupanja zakona na snagu. U takvoj situaciji, odluka istarskih gradova te velike većine istarskih općina bila je da se predloži Vladi da se u odredbi predvidi jedno uslužno područje za cijelu Istru. Od tog dana prošle su dvije godine, puno se stvari dogodilo. Od toga da smo ušli u jednu novu financijsku perspektivu Europske unije, do toga da je pandemija usporila cjelokupni proces te ne manje važno, promijenila se politička situacija u Istri, kazao je Paus.
– Danas znamo da polovica gradova ne smatra kako bi jedno uslužno području bilo najbolje rješenje za Istru. Njihov stav uvažavamo i mislim da to ne smije biti tema oko koje ćemo se dijeliti. Posebice jer je puno projekata u tijeku, puno njih je pripremljeno te se već kasni s donošenjem uredbe. U ovom specifičnom kontekstu, 3 vodno uslužna područja najbolje su rješenje u interesu svih.
Potpredsjednik IDS-a Valter Glavičić poručio je da „sva 3 vodo uslužna područja u Istri zadovoljavaju sve kriterije postavljene od strane Ministarstva. To su 3 tehnički i financijski stabilne tvrtke koje zadovoljavaju sve kadrovske i logističke kriterije. Sva tri sustava su samoodrživa i učinkovita te dobro opremljena. Vodno uslužna područja u Istri imaju gubitke između 23 i 24 %, što je na razini prosjeka Europske unije, dok je hrvatski prosjek 54%. „
Glavičić je naveo koji su svi projekti u tijeku u pojedinim vodno uslužnim područjima te je naglasio kako su oni zahtjevni i financijski i operativno. – Smatram da se moramo fokusirati na projekte, radove i pripreme u tijeku, a ne na administrativna pripajanja, jer ćemo time izgubiti fokus od onoga što je zaista bitno, a to jest uspostava najkvalitetnije moguće mreže i usluge građanima.
– Zato mislim da moramo sjesti za zajednički stol i donijeti stav koji će zadovoljiti sve. Pozivam, stoga, sve istarske gradove i općine, nevezano kojih političkih boja, da se usuglasimo oko toga da Istra zadrži tri vodno uslužna područja, zaključio je potpredsjednik IDS-a Valter Glavičić.