Organizirana akcija čišćenja plaža na Fratarskom otoku

Nakon završenih edukacija o morskom otpadu, koje su u eko školama održane tijekom travnja,  IRENA – Istarska Regionalna Energetska Agencija je pokrenula akcije čišćenja plaža zajedno s  učenicima koji su prošli edukaciju. Sve zajedno, u šest uključenih eko škola, edukaciju je odslušalo  oko 300 učenika.  

Tijekom svibnja planiraju se organizirati četiri akcije čišćenja na lokacijama poluotoka Vižula u  Medulinu, Frataskom otoku blizu Pule, otoku Sv. Juraj kod Vrsara i plaži u Rapcu. Uz čišćenje obala,  cilj ovakvog načina djelovanja je ukazati kako doprinijeti smanjenju morskog otpada te osvijestiti  najmlađe o ovom problemu.

Nakon prve akcije održane na poluotoku Vižula, 28.04.2022., održana je druga akcija, 03.05.2022.,  na Fratarskom otoku.  

U akciji, uz koordinaciju IRENA-a, sudjelovali su učenici Osnovne škole Kaštanjer, Pula i Osnovne  škole Monte Zaro, Pula. Učenici su bili raspoređeni na dva koridora te su nakon kratkog  upoznavanja sa ciljevima akcije i pokaznih vježbi sortiranja krenuli u kratku akciju čišćenja obalnog  područja otoka. Na događaju je sudjelovalo oko 50 učesnika.  

Akcija se odvijala na način da se prikupljeni otpad odmah pri prikupljanju odlagao u raznobojne  vrećice namijenjene za plastiku, metal, papir i ostali otpad.  

Nakon prikupljanja, učenici su odradili detaljan monitoring prikupljenog otpada gdje izbrojali  prikupljeni otpad po različitim kategorijama i predmetima. Analiza je pokazala da se većina  prikupljenog otpada odnosila na plastični otpad poput komada raspadnutih vrećica, čepova,  opušaka, štapića za uši, užadi, komada stiropora i brojni drugi predmeti. Osim plastike, moglo se  naći otpada od raznih materijala, poput komada metala, ribarskih udica i, nažalost, mnogo  komada stakla od razbijenih boca. U ovom kratkom vremenu, prikupljeno je 12 kg raznog otpada,  uz naglasak da su se prikupljali samo manji komadi otpada.  

Akcija čišćenja, osim same koristi čišćenja priobalnog područja, imala je za cilj pokazati uključenim  učenicima i široj javnosti koliko zaista otpada se može pronaći na našoj obali te dodatno podignuti  svijest o ovom globalnom problemu.  

Nakon akcije čišćenja, učenici su posjetili Klub podvodnih aktivnosti Uljanik Pula gdje su  predstavnici kluba odradili kratko upoznavanje s ronilačkom opremom te pozvali učenike da se  počnu baviti ronjenjem. Između ostalog, govorilo se o tome što se sve može naći ispod mora, pa  tako između predivnog morskog okoliša možemo naći i mnogo komada otpada koji su je tamo  završio neodgovornim ponašanjem ljudi. 

Odgovori

Pin It on Pinterest