Obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Istarska policija preventivnim aktivnostima obilježila je Europski dan borbe protiv trgovanja ljudima
Danas 18. listopada, obilježava se Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima. Obilježavanje navedenog datuma Europska komisija proglasila je 2007. godine s ciljem jačanja svijesti o problematici trgovanja ljudima, a Hrvatska se odmah priključila njegovom obilježavanju.
Tim povodom su djelatnici Policijske uprave istarske u suradnji s djelatnicima gradskih društava Crvenog križa iz Pule, Buja, Labina, Pazina i Rovinja proveli niz preventivnih aktivnosti s ciljem senzibilizacije građana na ovu problematiku, dok su policijski službenici na graničnom Prijelazu Plovanija dijelili putnicima edukativni letak.
U organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Buje danas je od 10 do 12 sati u Umagu, na Trgu 1. svibnja, postavljena instalacija i održan edukativni info punkt korištenjem edukativnih materijala i stiliziranih lutaka, na kojem su sudjelovali i policijski službenici, dok su učenici Srednje škole Vladimir Gortan iz Buja tim povodom izveli kratak performans. Slične aktivnosti na info punktovima u organizaciji gradskih društava Crvenog križa i policijskih službenika za prevenciju održale su se ispred zgrade Hrvatske pošte u Labinu, na Trgu Slobode u Pazinu, na Narodnom Trgu u Puli te na Trgu maršala Tita u Rovinju.
Trgovanje ljudima globalni je problem i jedan od najbrže rastućih i najunosnijih oblika organiziranog kriminala te predstavlja i jedan od najtežih primjera kršenja ljudskih prava, kao što su: pravo na slobodu kretanja, slobodu i dostojanstvo pojedinaca, život, rad i obrazovanje, odlučivanje i zdravlje. Gotovo svaka zemlja na svijetu, siromašna ili bogata, zahvaćena je ovim problemom, bilo kao zemlja podrijetla, tranzita ili odredišta žrtava trgovanja ljudima. U okviru problematike trgovanja ljudima, Hrvatska je prepoznata kao zemlja tranzita, ali sve više i zemlja porijekla te krajnja destinacija žrtava trgovanja ljudima.
Svake godine tisuće muškaraca, žena i djece žrtve su različitih oblika zlostavljanja i iskorištavanja, a razlozi trgovanja ljudima su prisilni rad, prosjačenje, lažna usvajanja, lažni i prisilni brak, pornografija, prisilna prostitucija, seksualni turizam i zabava te trgovina ljudskim organima.
Do žrtava se dolazi na različite načine. Iza, na prvi pogled, primamljivih oglasa o dobro plaćenim poslovima u inozemstvu koje nude razne “agencije”, često se krije organizirani kriminal. Žrtve se prijevarom odvode iz mjesta prebivališta, oduzimaju im se osobni dokumenti te ih se prisiljava na razne poslove. Od trenutka oduzimanja dokumenata, žrtve, iako možda još toga nisu svjesne, najčešće postaju žrtve trgovanja ljudima.
Trgovci ljudima su žrtvama ponekad i poznate osobe, odnosno prijatelji ili poznanici, koji ostavljaju dojam iskusnih i profesionalnih osoba. Lažni prijateljski posrednici žrtvama nude plaćanje troškova putovanja i rješavanje svih administrativnih pitanja. No, dolaskom na odredište njihovo se ponašanje mijenja. Žrtvama se prvo, uz izliku da je to zbog njihove vlastite sigurnosti, oduzmu osobni dokumenti, drži ih se u fizički i psihički nemogućim uvjetima te postaju prisiljene ilegalno raditi kako bi pokrile novonastale troškove koji neprekidno raste. Uz to ih se zlostavlja, prisiljava na prostituciju i konzumaciju opojnih droga, izgladnjuje, onemogućava im se kontakt s rodbinom i prijateljima te im nije omogućena zdravstvena zaštita. Najčešća mjesta eksploatacije su ulice, ugostiteljski objekti, tvornice, privatni posjedi, obiteljske kuće, stanovi, domaćinstva.
Veliku ulogu u cijelom sustavu imaju sva relevantna ministarstva, ali također samoj identifikaciji žrtve veliku ulogu ima i Crveni križ unutar kojeg postoje mobilni timovi koji izlaze na teren u slučajevima identifikacija žrtava trgovanja ljudima.