Širenje kulturnih obzora mladima pruža izvrsne nove prilike

Foto: DC Rojc

U prepunom Dnevnom boravku Rojca, jučer 27. studenog, održan je Dan otvorenih vrata Europskih snaga solidarnosti: 4. rođendan Rojcbooka. Učenicima nekoliko pulskih srednjih škola sadašnje ESS volonterke u Savezu udruga Rojca, Tara Pikot, Iva Buždon Košta, Ana-Marija Lopar i Milana Simić, predstavile su program Europskih snaga solidarnosti koji već niz godina mladima pruža izvrsne prilike da pomognu u razvoju zajednice i društva u zemlji i diljem Europe te sami nauče nove vještine ujedno upoznavajući druge kulture.

Odgovarajući na brojna pitanja zainteresiranih, volonterke su objasnile da mladi od 18 do 30 godina mogu sudjelovati u kratkoročnim i dugororočnim projektima ili u volonterskim timovima te da im program pokriva troškove putovanja, zdravstvenog osiguranja, smještaja, hrane, džeparca, javnog prijevoza i tečaja jezika, nakon čega su prenijele svoja iskustva volontiranja te ih uputili da se za sve informacije o sudjelovanju mogu javiti Savezu udruga Rojca. S obzirom da je upravo knjižnica Rojcbook, koja je na jučerašnji dan proslavila 4 godine postojanja, nastala od strane ESS volontera, koju održava i vodi svaka nova volonterska generacija, njome je učenicima pulskih srednjih škola zorno prikazana kao jedan od načina za volontersko razvijanje društva i zajednice.

Cjelodnevni program se nastavio uz Kamishibai, japansko papirnato kazalište kojeg je najmlađima priredio Hrvoje Bogojević, a nakon njega je uslijedila radionica kreativnog pisanja “Moja fotografska priča” – zanimljiva stvaralačka forma kojom se kroz jednu fotografiju koja je draga svakom autoru kreirao novi literarni svijet svakog sudionika.

Tajni život knjižničarki“ otkrio je brojne zabavne te iznad svega poučne priče knjižničarskog života ugostivši u opuštenom razgovoru svima dragu Branku Mamula, dugogodišnju knjižničarku i inicijatoricu brojnih kulturnih događaja, dobro znanu Damjanu Frančić, koja je tajne Sveučilišne knjižnice otkrivala pune 42 godine nebrojenim studentima i učenicima te nekadašnju dugogodišnju novinarku, a sada knjižničarku Maricu Košta.

Kišnu večer svakako je podignulo čitanje kratkih priča hrvatskih autora koje su uz šalicu čaja i toplu svjetlost prisutnima čitale volonterke Europskih snaga solidarnosti. Tako su se na repertoaru biranih kratkih književnih formi našle priče poznatih hrvatskih autora kao što su Ivan Aralica, Dalibor Cvitan, Miro Gavran, Fadil Hadžić, Joža Horvat, Vjekoslav Kaleb, Ivan Kušan, Mato Lovrak, Slobodan Novak, Pavao Pavličić, Dušanka Popović-Dorofejeva, Mate Raos, Ivan Slamnig, Antun Šoljan i Goran Tribuson.

Dan je završio uz zabavnu radionicu knjižnih oznaka, popularnih bookmarka, na kojoj su prisutni izrađivali personalizirane oznake dajući svojoj kreativnosti na volju koristeći šarene boje, materijale i motive.

Knjižnica Rojcbook će svakako slične književne događaje pune kreativnosti realizirati i u budućnosti u organizaciji Saveza udruga Rojc te uz pomoć njegovih volontera.

(PS)

Odgovori

Pin It on Pinterest