Župan Flego: Gradovi i regije predani u borbi protiv klimatskih promjena

 

Istarski župan Valter Flego sudjelovao je jučer, u Bruxellesu, na 125. Plenarnoj sjednici Odbora regija, na kojoj se između ostalog razgovaralo o klimatskim promjenama. Župan Flego je tako imao jedinstvenu priliku, da kao jedini član ALDE stranke u Odboru regija i kao zamjenik predsjednika Povjerenstva za okoliš, klimatske promjene i energiju, intervenira na izlaganje povjerenika za klimatsku i energetsku politiku Europske komisije Miguela Ariasa Cañetea.

U svojoj se intervenciji istarski župan osvrnuo na predstojeću Konferenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama kazavši sljedeće:

Gradovi i regije u potpunosti su predani cilju da se ne samo nastavi, već i ojača te proširi borba protiv negativnog utjecaja na klimatski sustav prouzročenog ljudskim djelovanjem. Svjetski čelnici koji će se sastati u Bonnu trebali bi koristiti višerazinski pristup kako bi izgradili dekarboniziranu budućnost za naše građane, jer su gradovi i regije ti koji imaju neposrednu moć smanjiti CO2 izgaranja u prometu, zgradama, poljoprivredi i glavnim infrastrukturama“, naglasio je Flego koji smatra da je danas više nego ikad pravo vrijeme da se Europa povede vlastitim primjerom.

Trebamo poslati jasan politički signal koji nam ne nudi samo futurističku viziju zgrada s ugrađenim punjačima za električna vozila – viziju koji pozdravljamo – ali koji ne rješava postojeće probleme. Ako smo ozbiljni oko smanjenja emisija stakleničkih plinova za 80 – 90% do 2050. moramo uvesti promjene odmah: izmijeniti postojeće, neučinkovite aute i zgrade – najveće zagađivače, podići svijest građana i pokazati i europskoj industriji i cijelom svijetu da je gospodarstvo s niskom ili nultom emisijom ne samo moguće u teoriji, već čak i tehnološki i ekonomski izvedivo. To će zasigurno pridonijeti izgradnji zdravijeg okoliša i istovremeno povećanju zaposlenosti i Europske konkurentnosti“, nastavio je istarski župan zaključivši kako su upravo iz tih razloga, europske regije i gradovi spremni poslužiti kao osnova i kao kralježnica tranziciji ka dekarboniziranom svjetskom gospodarstvu.

Sa svime izloženim složio se i sam povjerenik Miguel Arias Cañete koji je odgovorio da će budući rezultati i pozitivni pomaci na području zaštite okoliša najviše ovisiti o regijama, gradovima i općinama stoga će i fondovi za ta pitanja biti izdašniji.

Nadalje, što se klimatskih promjena tiče, župan Flego smatra i kako je od ključne važnosti i sama prevencija, navevši primjere dobre prakse iz Istre. Naime, velika se sredstva izdvajaju za vatrogastvo, kao i za čišćenje protupožarnih puteva kako bi se uslijed sve većih suša, imalo što manje požara. Također, po istarskim se gradovima grade sustavi za pročišćavanje otpadnih voda te se provode projekti s ciljem očuvanja izvorišta pitkih voda. Župan Flego drži kako bi upravo EU fondovi trebala izdvajati još više sredstava za takva pitanja, posebice za očuvanje čistog mora.

Plenarnoj sjednici je prisustvovao i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk te su članovi Odbora regija s njime raspravljali na temu stajališta regija i gradova o stanju u Europskoj uniji, a posebno je bilo govora i o budućem proračunu Unije. Na ovo potonje najviše će utjecati BREXIT uslijed kojeg će u proračunu biti manjak od 20 milijardi eura te se postavlja pitanje kako ga nadomjestiti i gdje rezati sredstva. Kako je naveo župan Flego, OR se snažno zalaže da se ne zakida kohezijska politika.

Kohezijski fondovi su od iznimne važnosti za budućnost Europe, stoga se snažno zalažem da se u novom proračunskom razdoblju ne smanjuju njihova sredstva. Također, smatram kako ne bi trebalo rezati ni sredstva za znanost, školstvo, istraživanje i razvoj, kao ni za zaštitu okoliša. Gubitke koje će uzrokovati BREXIT moraju se nadomjestiti na druge načine, a ne nauštrb manje razvijenih“, istaknuo je župan Flego koji jedno od mogućih rješenja vidi u manjem povećanju godišnje članarine država članica.

 „Upravo je kohezijska politika najveća prilika za daljnji razvoj država poput Hrvatske jer doprinosi smanjenju gospodarske, socijalne i teritorijalne razlike koje postoje između europskih regija“, zaključio je Flego dodajući kako je solidarnost jedan od osnovnih stupova EU-a.

Pin It on Pinterest

Pulska Svakodnevnica