LJUBAV, SMRT I NJEMAČKE MARKE u Dnevnom boravku Rojca

LJUBAV, SMRT I NJEMAČKE MARKE u Dnevnom boravku Rojca 21. travnja u 20 sati

Uzbudljivo glazbeno putovanje kroz zaboravljenu subkulturu turskih gastarbajtera natopljeno nostalgijom i otporom

Gostovanje redatelja Cema Kaye u Puli

Ciklus Filmskih večeri u Dnevnom nastavljamo još jednim filmom u distribuciji Restarta. U petak 21. travnja u Dnevnom boravku Rojca s početkom u 20 sati će se održati projekcija filma „Ljubav, smrt i njemačke marke“. Nakon projekcije održat će se razgovor s redateljem Cemom Kayom.

S osvojenom nagradom publike za najbolji dokumentarni film sekcije Panorama Berlinalea i nominacijom za nagradu Njemačke filmske akademije, film tursko-njemačkog redatelja Cema Kaye Ljubav, smrt i njemačke marke donosi dosad neviđeni uvid u vibrantnu povijest glazbene kulture turskih imigranata u Njemačkoj.

Slično kao i naši gastarbajteri, za Nijemce yugosi, uslijed potpisivanja međudržavnih ugovora, 60-ih godina prošlog stoljeća veliki broj turskih migrantskih radnika počeo se prelijevati iz ruralne Anadolije u toliko željenu „Alemaniju“, zemlju meda i mlijeka, mitsku Zapadnu Njemačku. 

Daleko od kuće, u novom okruženju koje se pokazalo nimalo gostoljubivim, kao djelić doma u stranoj zemlji uvijek ih je pratila glazba kao olakšanje od surove svakodnevice novonastalih radničkih kvartova i tvorničkog rada. Pod utjecajem tipičnog gasterbajterskog bola, nostalgije i u okolnostima potpunog nerazumijevanja nove sredine, turski kvartovi postaju mjesto stvaranja nove glazbene scene i nekih potpuno novih žanrova i stilova poput Pjesama iz inozemstva (Gurbetçi-Lieder). Nova scena bila je i komercijalno značajna pa je tako u zlatno doba generirala ogromne profite, a zavičajni klubovi poput kultnog Türkische Bazara u Berlinu, iako medijski potpuno nezamijećeni, vikendima su “pucali” od posjetitelja, a novac od programa “kupio se metlom”. 

Nasilje uzrokovano rasizmom prema turskoj zajednici kulminira 90-ih godina, te drugoj i trećoj generaciji odrasloj u Njemačkoj, koja više nije imala domovinu kojoj bi se vratila, rap i hip-hop postaju postaju glas otpora, a njegovi pioniri kao što su Fresh Familee, King Size Terror ili Islamic Force pomiču granice popularne glazbe u Njemačkoj.

Zabavan, prepun ritma, usložnjen dosad neviđenim arhivskim snimkama i popraćen frenetičnim soundtrackom, film Cema Kaye ne samo da na poseban način oslikava duh i energiju jednog vremena, već i daje povijesni prikaz jedne zaboravljene vibrantne migrantske kulture otpora izgrađene na antirasizmu i radničkoj solidarnosti. 

U distribuciji Restarta film u hrvatska kina dolazi već 20. travnja uz gostovanje i razgovore s redateljem Cemom Kayom u Dnevnom boravku Rojca u petak 21. travnja.

Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklade Kultura nova.

FESTIVALI I NAGRADE: BERLINALE PANORAMA – nagrada publike | DOKUFEST 2022 – nagrada publike | INDIELISBOA 2022 – nagrada Indiemusic | DOKKA FILM FESTIVAL 2022 – najbolji film | FESTIVAL MEDITERANSKOG FILMA, Human Rights Film Festival, German Film Critics Award – nagrada za najbolji dokumentarni film i najbolju montažu

TRAILER: https://vimeo.com/790014111/8e41654a77

Odgovori

Pin It on Pinterest