Obilježena 80. godišnjica prvog bombardiranja Pule

Zamjenik gradonačelnika Pule Bruno Cergnul danas je kod Spomenika palim žrtvama 2. svjetskog rata  u Jeretovoj ulici u Puli položio cvijeće čime je obilježeno 80 godina od prvog bombardiranja Pule koje se dogodilo 9. siječnja 1944. godine.

Obilježavanju su prisustvovali predstavnici Mjesnog odbora Sveti Polikarp-Sisplac s predsjednikom Davidom Demanueleom, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule Boris Siljan, tajnik Lovro Sangaleti i članovi UABA.

„Danas smo se okupili kako bismo odali počast nevinim žrtvama koje su ovdje ostavile svoje živote. Dana 9. siječnja 1944. godine u 11.15 sati 109 savezničkih bombardera (“Leteća tvrđava”) su u tri vala bombardiranja izbacili eksplozivni teret iz letjelica te uništili grad Pulu. Stradala je 101 nevina žrtva je od kojih je bilo samo 17 vojnika. Bilo je ozlijeđeno 175 civila. Sve su žrtve sahranjene na Mornaričkom groblju 14. siječnja 1944. godine“, poručio je zamjenik gradonačelnika Bruno Cergnul.

U prigodnom obraćanju okupljenima Lovro Sangaleti u ime Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule rekao je kako je tada na području Mjesnog odbora Sveti Polikarp-Sisplac vrlo malo objekata ostalo netaknuto te kako je škola u potpunosti srušena.

„Toga, 9. siječnja bila je nedjelja, inače bi vjerojatno bilo još više nevinih žrtava. Pula je nakon toga bila uništeni grad,  a najviše je stradala povijesna jezgra s velikim brojem oštećenih antičkih spomenika. Danas stojimo na ovom mjestu kako bismo odali poštovanje svim žrtvama ovog teškog bombardiranja“, poručio je Sangaleti.

Podsjetimo, najteže su posljedice pretrpjeli civilni objekti i ljudi koji su u njima živjeli. Bili su pogođeni današnji Giardini, Zagrebačka ulica, Anticova, Flaciusova, Benediktinske opatije, cijelo područje između Monte Zara, Monte Cappelletta i Monte Paradiso, Radićeva, Tartinijeva i Marulićeva ulica. Od civilnih je zona najteža razaranja pretrpio mjesni odbor Sv. Polikarp gdje je samo manji broj zgrada ostao neoštećen.

Glavni razlog savezničkog bombardiranja Pule bio je strateški položaj grada kao i velika ratna luka koja se nalazila u to vrijeme pod njemačkom vojnom upravom.

Bombardiranje Pule u 2. svjetskom ratu trajalo je od siječnja 1944. do ožujka 1945. godine.

Odgovori

Pin It on Pinterest