Zahvaljujući antifašizmu Pula je opstala u najtežim trenucima svoje povijesti
U Istarskom narodnom kazalištu, Gradskom kazalištu Pula danas je održana središnja svečanost povodom obilježavanja 70. obljetnice prestanka Anglo-američke vojne uprave nad Pulom.
U ime Grada Pule, brojnim se okupljenima obratio zamjenik gradonačelnika Pule Robert Cvek koji je istaknuo kako se današnjim prisjećamo značajnog datuma u modernoj povijesti naše Pule. „Dana koji je za mnoge njezine građane označio prekretnicu u životu, a samom je gradu dao novi smjer razvitka. Povijesna događanja ostavila su našem gradu neizbrisiv trag i duboke ožiljke, a tekovine antifašizma i vrijednosti mira, tolerancije i suživota koje za sobom nosi, utkane su u temelje suvremene Pule. Na tim je temeljima stvorena i Hrvatska država, što nažalost danas mnogi zaboravljaju i negiraju. I zato je danas, možda više nego ikad prije, potrebno stati u obranu naših ideala i promicati vrijednosti zbog kojih je Pula opstala u najtežim i najmračnijim trenucima njezine prošlosti. To su načela suvremenog poimanja antifašizma, koje se identificira s idealima slobode, demokracije, socijalne pravde i ravnopravnosti među ljudima. Vrijednosti zbog kojih su se žrtvovali naši sugrađani, želimo i moramo prenijeti na nove generacije i buduće naraštaje,” poručio je zamjenik gradonačelnika.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule Livio Blašković poručio je kako je Pula bila posljednji oslobođeni grad u Istri čiji su građani, vođeni bratstvom i jedinstvom, dali ogroman doprinos u borbi protiv fašizma. Okupljenima se obratio i potpredsjednik udruge Adriano Ruiba, a nakon glazbenog dijela u kojem su nastupile članice zbora Praksa, svečanost je zaključena projekcijom dvaju dokumentarnih filmova o razdoblju anglo-američke uprave nad Pulom, „Istina o Puli“ i „Addio Pola“.
Netom prije same svečansoti, u jutarnjim su satima predstavnici Grada Pule, Istarske županije i Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Pule položili vijence na spomen obilježjima na gradskom groblju, u Trščanskoj ulici kod mlina, u Titovom parku te u parku žrtava Vargarole.