AK Spektar najbolji paraatletski klub za 2023 godinu!

Stadion SRC Veruda – Uljanik u Puli ovog je vikenda, 6. i 7. travnja, ugostio, petu godinu za redom Otvoreno prvenstvo Hrvatske u paraatletici – Croatia Open 2024.

Na prvenstvu se natjecalo više od 100 natjecatelja iz 14 europskih zemalja, a postavljeno je sedam Hrvatskih rekorda.

Prilikom subotnjeg otvaranja prvenstva pozdravnim govorima prisutnima su se obratili dopredsjednica  AK Spektra Jelena Vuković, tajnik sportske zajednice Istarske županije Damir Burić,  Tomislav Krističević predsjednik Hrvatskog paraatletskog saveza, predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić te dogradonačelnica grada Pule Ivona Močenić koja je Prvenstvo i otvorila.

U sklopu samog otvarenja dodijeljena su i priznanja najuspješnijima u 2023. godini. Najuspješniji atletičar je Deni Černi (PAK OTOS-Grubišno Polje), a najuspješnija atletičarka Mikela Ristoski (AKOSI Medulin).

Nagrade im je uručio proslavljeni hrvatski bacač kugle, paraolimpijac Darko Kralj.

Trener godine 2023. je Boris Kljaić(PAK OTOS-Grubišno Polje), trener Denija Černija, kojem je priznanje uručio izbornik Hrvatskog paraatletskog saveza Damjan Sedić.

Najuspješniji klub u 2023. godini je  AK Spektar iz Pule, ujedno i lokalni priređivač Otvorenog prvenstva Hrvatske.

Priznanje je u ime kluba preuzela dopredsjednica Jelena Vuković, a nagradu je uručio predsjednik Hrvatskog paraatletskog saveza Tomislav Krističević.

Tijekom dva dana Prvenstva postavljeno je sedam državnih rekorda. Ani Jelenić (PAK Uspon) postavila je državni rekord u utrci na 100m u kategoriji T71 s 44.06 te u bacanju kugle s 4.95m, Biljana Balde (AK Spektar) u bacanju kugle F64 s 5.94m, Melita Galetić (PAK Karlovac) u bacanju koplja F34 s 11.02m, Marko Radovanac (PAK Odisej Kutina) u utrci na 200m T46 s 26.39 i u skoku u dalj s 5.30m te Antonio Franko(PAK Srce) u utrci na 1500m T44 sa 4:47.39.

Mikela Ristoski (AKOSI Medulin) pobijedila u skoku u dalj T11, 20, 47 sa skokom 5.56m (959 bodova), čime je postavila najvrjedniji hrvatski ženski rezultat.

Članovi AK Spektra bili su i na ovom natjecanju najbrojniji, iako je natjecanje imalo bodovni prag kao uvjet za nastup, te su i nakon ovog natjecnja, 2.kola Hrvatske paraatletske lige u vodstvu Hrvatske paraatletske lige.

Biljana Balde zauzela je 3.mjesto i brončanu medalju u bacanju kugle s rezultatom 5,94 m ostvarivši tako novi Hrvatski rekord u svojoj kategoriji.

Petra Tanković osvojila je brončanu medalju i 3 mjesto u utrci na 100 m s rezultatom 23,27, a u bacanju diska zauzela je 5.mjesto s rezultatom11,06m.

Jelena Vuković osvojila je bronzu i treće mjesto u bacanju diska s rezultatom 15,70m i 4.mjesto u bacanju kugle s 6,30 m.

Stipo Tokić osvojio je dvije brončane medalje, u bacanju kugle s rezultatom 7,63 m, te u bacanju koplja s rezulatom 18,66m  dok je u bacannu dicka zauzeo 4.mjesto s rezultatom 21,53m.

Massimo Iveta osvojio je bronzu u bacnju kugle s rezultatom 7,41m, dok je u koplju osvojio 9 mjesto s rezultatom 10,34m.

Emilio Zonta osvojio je 4.mjesto u bacnju kugle s rezultatom 7,04m, 5.mjesto u bacanju diska s rezultatom 20,85 m, i 7 mjesto u bacanju koplja s rezultatom 15,38 m.

Marin Giljanović bacio je kuglu 4,95m i osvojio 7.mjesto, disk 13,19m i osvojio 8.mjesto, a s rezultatom 9,29 m u koplju zauzeo je 11.mjesto.

Amar zec je bacivši disk 5,88 m zauzeo 6.mjesto, a rezultatom 14,16 m plasirao se na sedmo mjesto u bacanju čunja.

Marijan Grabrić osvojio je 8.mjesto u bacanju kigle s rezultatom  6,35 m, a 13.mjesto u bacanju koplja s rezultatom 13,14 m.

Dino Brozan osvojio je dva 6 mjesta, u bacanju koplja s rezultatom 16,21m i diska s rezultatom 19,43 m.

Sandro Krupljan osvojio je 7 mjesto u bacanju diska s rezultatom 18,52 m, a 8.mjesto u bacanju koplja s rezultatom 14,32 m.