Završen 7. Bloomsday Festival u Puli

 

James Joyce: pisac migranata proslavljen sedmi put u Hrvatskoj

Sretna sedmica osvojila joyceovski kup: u Puli je 25. i 26. lipnja održan 7. po redu festival Bloomsday Croatia koji komemorira irskog pisca Jamesa Joycea.

Festival koji sljubljuje Istru i Irsku zaokružio je sedmo izdanje na pulskom Forumu projekcijom adaptacije Uliksa imena ‘Bloom’ podno Augustova hrama i ljetnih zvijezda nakon dva dana raznolikih i dinamičnih festivalskih aktivnosti.

Program je počeo u nedjelju nesvakidašnjom radionicom hip-hopa u centru Rojc gdje su polaznici unatoč kiši plesali u harmoniji i ritmu moderne irske glazbe uz voditelja Franju Opačka čiji je nastup uživo prenošen na festivalskim društvenim mrežama.

Ljetno nevrijeme premjestilo je radionicu koktela Gerty i Bella/Bello u prostore Zajednice Talijana Circolo koju je vodio majstor Enes Đapo uz ograničene primjerke irskih viskija i gina. Majstor je spojio okuse Irske i Istre otočkim žesticama i lokalnim napitcima a sudionici su po kušanju sudjelovali u okruglom stolu kojeg je moderirao organizator Vito Paoletić i s gostima govorio o fenomenima migracije i etniciteta. Glavna je gošća bila Veleposlanica Republike Irske Olive Hempenstall koja se dotakla života Hrvata u suvremenoj Irskoj, dok su ostali gosti govorili o odnosu Hrvatske i došljaka u zemlju i pojedine regije.

Glazbenica Dorotea Zovko izazvala je najveći interes prvoga dana u Cafeu Uliks gdje je izvela svoje ali i poznate pjesme u vlastitom ruhu neo-soula i za gitarom pored Joycea osvojila srca publike. Dorotea je nastup posvetila Joyceovoj muzi Nori Barnacle koja ga je bodrila svega nekoliko metara dalje od ovog festivialskog prostora. Pjevačicu je najviše aplauzom nagradila scenska kolegica Anđa Marić koja na festivalu sudjeluje drugu godinu zaredom.

Drugi je dan festivala otvoren tradicionalnom kavom s Joyceom kada su sudionici iz Vukovara, Beograda i Karlovca čitali ulomak Uliksa nazvan Lotofazi zajedno s Veleposlanicom Republike Irske koja je čitala primjerak romana kupljen za davnih joj studentskih dana. Po čitanju festival je predstavio akademski dio programa u Gradskoj knjižnici i čitaonici gdje su strani izlagači ali i studenti Odjela za kulturu i turizam izložili istraživanja o odnosu stranca i došljaka u modernome društvu. Skup za nastavnike i profesore engleskog jezika predstavio je i angažman pulskih učenika na području Joycea, kao i projekt vukovarskih učenika OŠ Dragutina Tadijanovića koji su uprizorili Joyceov život u Puli i početke pisanja slavljenog Uliksa.

Festival je završen mističnom projekcijom filmske adaptacije romana iz 2003. snimljene za stotu godišnjicu Bloomsdayja u Dublinu. Nagrađivani film Seana Walsha pod zvijezdama i u antičkom kontekstu hrama gledalo je pedesetak gledatelja koji su rekli DA svome Joyceu i Bloomsdayju.

Pin It on Pinterest