MODERNIZIRANO SVEUČILIŠTE NUDI RJEŠENJA BUDUĆNOSTI

“Studenti kod nas lako i brzo uče, borave u cijelom svijetu i brzo se zapošljavaju.”

Uoči upisa na prvi rok na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli predstavljene su aktivnosti iz STEM  područja, međunarodna suradnja i projekti, poduzetnički programi i praksa za studente te  predstavljanje jedinstvenog studija Znanost o moru. Javnosti su se tako predstavile sastavnice  pulskog Sveučilišta: Fakultet informatike, Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković i  Fakultet prirodnih znanosti u Puli.  

Konferenciji za medije nazočili su sljedeći predstavnici Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli:  

• izv. prof. dr. sc. Valter Boljunčić, prorektor za suradnju, inovacije i transfer tehnologija • doc. dr. sc. Nikola Tanković, prodekan za znanost i odnose s gospodarstvom Fakulteta  informatike  

• doc. dr. sc. Emina Pustijanac, dekanica Fakulteta prirodnih znanosti  • izv. prof. dr. sc. Dean Sinković, Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ 

“Svojim studentskim programima i načinom održavanja nastave nastojimo privući potencijalne  studente. Za sada prijave idu dosta dobro. Nadamo se da će srednjoškolci prepoznati naše  Sveučilište kao poželjnu destinaciju”, na početku izjavljuje Valter Boljunčić, prorektor za  suradnju, inovacije i transfer tehnologija. Novi pristup u učenju i novi concept #EvolveUnipu  ono su što Sveučilište u Puli izdvaja od drugih sveučilišta u okruženju.  

Studenti na moderan način kroz fleksibilan izbor kolegija oblikuju velikim dijelom svoj  kurikulum, a samim time i svoj CV. 

Ključne i aktualne teme današnjice, očuvanje okoliša, zelene tehnologije i digitalizacije,  istaknuti su na današnjoj konferenciji. Na tim problemima treba raditi i to je nešto što moramo  osigurati za buduće generacije. O digitalizaciji je nešto više rekao doc. dr. sc. Nikola Tanković,  prodekan za znanost i odnose s gospodarstvom Fakulteta informatike u Puli.  

“Znamo da je 5 od 10 najvrjednijih kompanija u svijetu upravo iz ICT-a. Cijela regija, Grad i  Sveučilište prepoznaju potencijal te je stoga i osnovana udruga ICT Istra. Što se tiče Sveučilišta,  ono je integrirano, a to znači da puno lakše i brže možemo pokretati projekte, da smo umreženi  i multidisciplinarni. Europska komisija prepoznala je upravo naše Sveučilište kao glavnog partnera uz Infobip, Ericsson Nikolu Teslu te SmartRi i StepRi i povjerila nam glavnu ulogu, a  to je da pomognemo društvu u digitalnoj transformaciji. Kroz sljedeće tri godine ćemo  zajednički raditi da približimo umjetnu inteligenciju i računarstvo visokih performansi čitavom  javnom sektoru. Time će se još više produbiti naša vidljivost na tržištu što je isto tako bitno za  budućeg studenta. Također, bitno je naglasiti da ćemo imati prvotnu ulogu u usmjeravanju  poduzeća i ustanova što bi se trebalo i kako napraviti na konkretnom slučaju te umrežiti  postojeće aktere na tržištu da se to što kvalitetnije odradi”, objašnjava Tanković. 

Njihovi student brzo i lako nalaze posao, a upisne kvote na studijskim programima se brzo  popunjavaju.  

O atraktivnom studiju Znanost o moru govorila je dekanica Fakulteta prirodnih znanosti, doc.  dr. sc. Emina Pustijanac. Mnogo je zainteresiranih za studij, ne stižu prijave samo iz primorskih  krajeva nego iz cijele Hrvatske. Biologija mora i funkcioniranje morskih ekosustava ključne su  teme za budućnost našeg planeta, a nedostatak stručnjaka upravljanja morskim okolišem danas  je jedan od većih izazova. 

“Studij predstavlja temelj prirodnih i okolišnih znanosti na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli.  Započeo je s radom 2008. godine u suradnji s Centrom za istraživanje mora Instituta Ruđer  Bošković u Rovinju. Studij je u trogodišnjem trajanju, no budući da je Sveučilište trenutno  uključeno u postupak inicijalne akreditacije za obavljanje znanstvene djelatnosti u području  prirodnih djelatnosti, nadamo se da ćemo uskoro dobiti dopusnicu za diplomski studij”,  izjavljuje Pustijanac. Teme koje su u centru zanimanja studenata, ali i javnosti, su klimatske  promjene koje utječu na život u moru, a kojima svakodnevno svjedočimo. U proučavanju novih  i postojećih vrsta u našem moru surađuju s Institutom Ruđer Bošković, ali s ribarima, a  studentima je na raspolaganju najmodernija tehnologija kako u laboratoriju tako i na terenu.  

Fakultet ekonomije i turizma „Dr. Mijo Mirković“ ima dugu tradiciju u školovanju i stvaranju  uspješnih studenata, ali i sudjelovanja na različitim projektima. Profesor dr. sc. Dean Sinković  predstavio je projekte i internacionalizaciju na Sveučilištu. Zadnjih 10 godina  internacionalizacija se sustavno razvija na fakultetu, od prijašnjih 10 partnerskih institucija,  danas je brojka stigla na 150 partnera.  

“Mnogi studenti se odlučuju na Erasmus praksu koja traje između dva do sedam mjeseci.  Također, imamo sve veći broj dolaznih studenata, a ove godine se najavljuje dolazak od 80  studenata iz svih zemalja svijeta. Internacionalizacije će promijeniti kompletnu sliku našeg  Sveučilišta. Brojka od 88% zapošljivosti studenata 5. mjeseci nakon završetka studija govori o  uspješnosti svih na Sveučilištu”, objašnjava Sinković 

Student za vrijeme studija u pet godina može dvije i pol godine provesti na drugim institucijama  u svijetu zahvaljujući programima CEEPUS, ERASMUS i ERASMUS praksa.

Sveučilište Jurja  Dobrile u Puli specifično je po tome što ima najbolje mogućnosti za studentske razmjene budući da se gotovo svi prijavljeni studenti mogu vrlo brzo uključiti u programe dok su na drugim  sveučilištima šanse puno manje. Studentima možemo poručiti da smo daleko od onog  sveučilišta koje smo bili prije 20 godina, programi su modernizirani , a danas ako studirate u  Puli – studirate u cijelom svijetu.  

Upisi na studijske programe u tijeku su do 18. srpnja a više informacija možete naći na  www.unipu.hr 

Odgovori

Pin It on Pinterest